Fanny Lumsden, Kittel & Co & More Announced On National Folk Festival Line-up

Fanny Lumsden, Kittel & Co & More Announced On National Folk Festival Line-up

The National Folk Festival is only a few months away and they’ve today added over 100 new acts to the 2019 line-up!

Among those are ARIA-nominee Fanny Lumsden, Kittel & Co, Edgelarks, John John Festival, The Cope Street Parade, Little Quirks, Mission Songs and The April Verch Band.

“The 2019 lineup is so diverse with acts spanning the full gamut of folk, from contemporary and trad to bluegrass,  celtic, country, blues, dance and more – we have it all,” says Pam Merrigan, festival director.

“Today’s international additions see an exclusive debut from Scottish duo Ross Couper and Tom Oakes, USA’s award-winning Kittel & Co for their only east coast show and Japanese folk trio, John John Festival returning to Australia after a very successful debut in 2017. 

“We’re equally excited about the incredible quality of Australian artists on offer too. Whether you’re a die-hard folkie or trying it out for the first time, you will love getting your folk on at the National this year!”

Tickets for the festival are available now, check out theGuide below for more info.

The National Folk Festival 2019 Line-up

19-Twenty (AUS)
40 Degrees South (AUS)
ABRASKA (AUS)
Afro Moses (AUS)
Ali and Tom’s Musical Wheelbarrow (AUS)
Andy Nelson
Anna Scionti
The April Verch Band
Australian Morris Ring
Ballpoint Penguins (WA)
Banat Amar
Bella Donna Gorgonzola
Belswagger Morris Dancers
Big Tops & Tiny Tots Circus Show
Black Joak MorrisBlack Mountain String Band (ACT)
Bluegrass Parkway (AUS)
Bob Fox
Bonniedoon
The Bottlers
The Britannia Morris
Brothers On Fire (NSW)
Bruce Cameron
Bush Capital Band
Bush Traditions Concert
Bush Traditions Settler Music Sessions
Canberra Scottish Country Dancers
Candice Mcleod (NT)
Charlie & Jensen
Chris Matthews
Ciaran O’Grady & Aifric Boylan with Graeme Newell
The Cope Street Parade
Cue and Do
Dances of the North
Darol Anger And The Republic Of Strings (USA)
Den Hanrahan and the Rum Runners
Dividing Range Dancers
Dru Yoga Australia
Drummers not Plumbers
East Row Rabble (ACT)
Easter Sunday Church Service
Edgelarks (UK)
Electric Tommy Johnston
Ella Belfanti
Enda Kenny
Evergreen Ensemble
The Fagans
Fair Maids of Perth & Sons
Fanny Lumsden
Fascisimo
Festival Bush Orchestra
Festival Choir
Fiona Ross
Flamenco Centre Canberra
Freya Josephine Hollick (VIC)
Friends Among Friends
Gawurra (NT)
Girl on the Hill
Green Mohair Suits (NSW)
Greshka (QLD)
Gudrun Walther & Juergen Treyz
Guyy & The Fox (ACT)
Irish Joe Lynch (QLD)
Irish Mythen (CAN)
Jacob DiamondJan “Yarn” Wistzky (VIC)
Jan and Bruce Clark of the Canberra Scottish Country Dancers Strathmannan
JigJam
Jimmy Bay (SA)
Jodi Martin
John John Festival
Johnn Schumann + Shane Howard and The Red Rockin’ Dirt Band
Jumptown Swing
Kate Fagan
Kate Pass Kohesia Ensemble
Kim Yang (ACT)
Kimberley Wheeler & Roadside Holiday
Kittel & Co.
KUD Razigrana Makedonka
Lily and King
Little Quirks
Lloyd Spiegel
Loosely Woven
Lucy Wise (VIC)
Luke Plumb & Kate Burke (TAS/NSW)
Mad Tatters Morris
Malumba
Manran (SCOTLAND)
Margaret and Bob Fagan
The Martins
Matthew Lykos
Melbourne Colonial Dancers and Coral Eden
Melbourne Comhaltas
Melisande [Electrorad]
Mission Songs Project
The Mouldy Lovers
Nancy Kerr & James Fagan (UK x AUS)
NFF Percussion Experience
Nicola Hayes & Hélène Brunet
Noel Gardner & Alex Bridge
Nuala Kennedy, Gerry O’Connor & Eamon O’LearyO’Neill’s Folly
Ordinary Elephant
Paverty Bush Band
Penny Davies & Roger Ilott (QLD)
Perth International Dance
Phil Bates
Praashekh Quartet (WA)
Quaker Meeting for Worship
Raduga Trio
Raio De Sol Canberra Community Samba Band
Rhubarb
Riccardo Tesi & Banditaliana (ITALY)
Richard Perso
Roger Holmes and His Beautiful Assistants
Roguery And Brooke Friendly (USA)
Ross Couper & Tom Oakes
Roving Unicycles
Salmiakki Pelimannit (NSW)
Saplings Sessions Bush Music Club
Sarah Humphreys & Loren Kate
Señor Cabrales
Session Experience
Short Dented Potts
Shortis and Simpson
Songs From the Australian Tradition
Sparrow Folks (ACT)
The Spooky Men’s Chorale
The Squeezebox Trio
Strange Weather Gospel Choir
The String Contingent
Stu Tyrrell
Surly Griffin Morris
Sweet Mona’s Choir
Sydney English Country Dance
Taylor Pfeiffer
Telenn Tri
The Amazing Drumming Monkeys (AUS)
The Dead Maggies (TAS)
The Dorsal Finns (WA)
The Exciting McGillicuddies (VIC)
The Homelands Tour Ft Glenn Skuthorpe (AUS x CAN)
The Marios Papadeas Ensemble (GREECE x AUS)
The Once
The Tango Social Club of Canberra (ACT)
The Vegetable Plot (AUS)
Tiffany Eckhardt (TAS)
Trioc
Truman Smith Band
TSDAV Dance Composers’ Competition
Ukestral Voices
Ukulele Republic of Canberra
Uptown Brown! (AUS)
The Verandah Band
Vila Navio (PORTUGAL)
Worldly Goods Choir
Zackerbilks